موگرینی از راهکاری برای تنش زدایی در حوزه خلیج فارس حمایت کرد

به گزارش مجله پیکوشو، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آمادگی این نهاد برای حمایت از هرگونه ابتکارعملی که از سوی حوزه خلیج فارس برای حل و فصل اختلافات موجود در این حوزه ارائه می شود، خبر داد.

موگرینی از راهکاری برای تنش زدایی در حوزه خلیج فارس حمایت کرد

به نقل از خبرگزاری روسیا الیوم، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست با شورای روابط خارجه اتحادیه در نشستی مطبوعاتی گفت، اتحادیه اروپا از هرگونه ابتکارعملی که توسط حوزه خلیج فارس ارائه شود، حمایت می کند.

وی با بیان اینکه کویت کشوری با اعتبار و مؤثر در زمینه ارائه ابتکارعمل است، گفت، این موضوع را بارها با کویت بررسی کرده است. موگرینی افزود، دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس به جز کویت، پیرامون کنفرانس های منطقه ای یا باز کردن کانال هایی برای گفت وگو ایده هایی را مطرح کردند. به گفته او، اتحادیه اروپا بر این باور است که ارائه ابتکارعمل وظیفه این اتحادیه نیست اما باید از هرگونه ابتکارعمل جامعی که با هدف کاهش تنش ها و پیدا کردن راه های هم زیستی مسالمت آمیز در منطقه از سوی حوزه خلیج فارس ارائه می شود، حمایت کند.

منطقه خلیج فارس در سال های اخیر با تحولات متعددی از جمله قطع روابط کشورهای عربستان، امارات، مصر و بحرین با قطر و نیز امنیت کشتیرانی در آب های خلیج فارس روبرو بوده است.

همچنین اتحادیه اروپا روز دوشنبه با تصویب چارچوب قانونی و رسمی برای اعمال تحریم ها، یک گام به اعمال تحریم هایی علیه ترکیه به علت حفاری نفت و گاز در آب های ساحلی جزیره قبرس در دریای مدیترانه نزدیک شده است. ترکیه سه کشتی جهت عملیات حفاری نفت و گاز در این آب ها اعزام کرده و همین مسأله اختلافات میان قبرس و آنکارا را تشدید کرده است.

اتحادیه اروپا بارها از ترکیه خواسته است فعالیت های اکتشافی خود را در مناطقی که قبرس جزو آب های منطقه ای خود می داند، متوقف کند، اما این درخواست ها بی فایده بوده و همین مسأله موجب شده است تا وزرای خارجه این اتحادیه ماه میلادی گذشته از این نهاد بخواهند چارچوبی برای اعمال تحریم ها وضع کند.

در این راستا، اتحادیه اروپا موافقت کرد، دارایی افراد یا شرکت هایی که در اکتشاف به گفته اتحادیه اروپا غیرقانونی گاز در قبرس شرکت می کنند، مسدود شود. علاوه بر آن وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل تصمیم گرفته اند برای افراد تحریم شده محدودیت های مسافرتی ایجاد شود.

شورای اتحادیه اروپا گفت، تحریم ها ممکن است علیه اشخاص یا نهادهای مسؤول در اکتشاف مذکور یا اشخاص یا نهادهایی که از این عملیات اکتشاف حمایت مالی یا فنی می کنند، اعمال شود.

جزیره قبرس در دریای مدیترانه از سال 1974 به دو بخش ترک نشین در شمال و بخش یونانی نشین در جنوب تقسیم شده است. در آن زمان ارتش ترکیه بر شمال این جزیره تسلط یافت و جمهوری ترک قبرس شمالی را بنیاد نهاد و بخش جنوبی این جزیره که یونانی نشین است، به اتحادیه اروپا پیوسته است. آنکارا معتقد است، منابع گازی باید میان دو بخش ترک نشین و یونانی نشین جزیره قبرس عادلانه تقسیم شود، اما این کشور با آن مخالف است.،ایسنا

بیشتر بخوانید،موگرینی: راه های جدیدی برای تعامل سازنده با ایران داریم

20:42 ::

1397،9،28

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: picosho.ir شناسه مطلب: 637

به "موگرینی از راهکاری برای تنش زدایی در حوزه خلیج فارس حمایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی از راهکاری برای تنش زدایی در حوزه خلیج فارس حمایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید